چهارشنبه, می 23, 2018
  • پیش فرض
  • تیتر
  • تاریخ
  • تصادفی

نوای جشنواره موسیقی بومی در مازندران گوش‌نوازی می‌کند

دبیر جشنواره موسیقی بومی مازندران: 

نوای جشنواره موسیقی بومی در مازندران گوش‌نوازی می‌کند

دبیر جشنواره موسیقی بومی مازندران از برگزاری این جشنواره در 29 ، 30 ،31 تیرماه  ، 1مرداد 1395 خبرداد.

 

عباس زارع در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با همکاری شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا در نظر دارد در راستای ارتقای فرهنگ و موسیقی مازندران و تقویت فضای موسیقایی استان که با وجود ظرفیت بالای آن مورد غفلت قرار گرفته است، به برگزاری نخستین جشنواره موسیقی بومی مازندران بپردازد.

وی با بیان اینکه سرزمین ایران که به درازای تاریخ بشر، پیشینه‌ فرهنگی دارد، مازندران را چون گوهری در صدف خویش پرورانده است، افزود: دیاری که از سویی جنگل و دریا و از سویی دماوند، خاستگاه الهامات هنرمندانی بوده است که جان طبیعت را با سرشت آدمی پیوند زدند و نواهای الهی را از جان سازهای کهن به گوش مردم هر کوی و برزن رسانده‌اند.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اینکه حضور اقوام گوناگون در استان همچون ترک، لر، کرد و... ، آب و خاکی که مردمان مهربان پروریده، الطاف خدادادی و آهنگ داده‌های بی‌همتای خداوندی، همواره هنجار و آیین این سرزمین را با موسیقی آمیخته است، گفت: هنری که سینه به سینه و از دودمانی به دودمان دیگر رسیده و با نوآوری هنرمند به پرمایگی آن افزوده شده است تا آماده‌ جابه‌جایی به نسل آینده شود.

دبیر جشنواره موسیقی بومی مازندران تصریح کرد: این جشنواره که با کوشش شرکت نسیم مهرآوا و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران برگزار می‌شود، یک تلاش فرهنگی در جان این کهن بوم و پاسخی است برای فرهنگ بیگانه که می‌تواند افزون بر پیشرفت موسیقی آئینی و بومی مازندران، یک بازنگری برای ماندگاری بیشتر و ریشه دواندن این موسیقی تبارمند در رگ‌های خشکیده‌ فرهنگ بومیِ ایران زمین باشد.

زارع با اشاره به اینکه جشنواره شامل بخش‌های گروه‌نوازی، تک‌نوازی سازهای محلی در سازهای دوتار، دسرکوتن،للـه‌وا، قرنه، کمانچه‌ محلی، سرنا و لگن و آواز محلی مازندرانی است، ادامه داد: گروه‌های موسیقی ، تک‌خوان ها و نوازندگان به مدت چهار روز، در تاریخ 28 تا 31 تیر 1395 در شهرستان ساری به رقابت می‌پردازند.

وی با بیان اینکه نگاهی دوباره بر تغییرات موسیقی و ادبیات موسیقایی مازندران، بررسی موسیقی فرهنگ‌های غیر بومی در جغرافیای مازندران، ایجاد فضایی جهت شناسایی، معرفی و تشویق استعدادهای جوان و نسل آینده موسیقی مازندران بخشی از اهداف این جشنواره است، خاطرنشان کرد: شناسایی قشر جوان که به‌صورت سنتی، مدرن و تلفیقی منعکس‌کننده‌ بخشی از موسیقی مازندران هستند، بازشناخت آخرین راویانی که پایبند به موسیقی و سنت‌های بومی مازندران بوده‌اند، شناسایی شیرخوان‌ها و هنرمندان مرجع موسیقی مازندران، ایجاد انگیزه سالیانه برای نسل جوان جهت محک توانمندی‌هایشان، ترقی و شاداب ماندن این هنر اصیل در رقابتی سالم و جمع‌آوری و انتشار یافته‌های جشنواره به‌صورت مکتوب و مستند جهت تثبیت در تاریخ موسیقی مازندران هم بخشی دیگر از اهداف این جشنواره را تشکیل می‌دهد.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران درباره شرایط حضور در جشنواره اظهار کرد: ثبت‌نام متقاضیان به صورت گروهی و انفرادی از طریق وب‌سایت www.lilemfest.com صورت می‌پذیرد.

دبیر جشنواره موسیقی بومی مازندران با بیان اینکه فایل word اشعار گروه‌نوازی به همراه ترجمه‌ آن در وب‌سایت بارگذاری شود، افزود: پس از ثبت‌نام، شماره پیگیری و نمونه اجرای تصویری اثر که باید به صورت DVD با کیفیت مطلوب و بدون افکت صوتی و تزئینات استودیویی و قابل پخش در دستگاه‌های تصویری (DVD Player) باشد، تا 31 خردادماه ارسال شود.

زارع با اشاره به اینکه آثاری که با کیفیت نامناسب ارسال شود را حذف می‌کنیم، افزود: قطعات ارسالی ضروری است بومی باشند، ارائه‌ قطعات مهجور و کهن بومی از امتیاز ویژه‌ای برخوردار است، ارائه‌ قطعات جدید که تا کنون شنیده نشده است و دارای ساختار بومی باشد نیز دارای امتیاز است.

وی با بیان اینکه مدت آثار ارسالی در بخش تک‌نوازی حداکثر پنج دقیقه و در بخش گروه‌نوازی بین پانزده تا بیست دقیقه باشد، گفت: پس از دریافت آثار توسط دبیرخانه، آثار جایگزین قابل قبول نخواهد بود، تعداد نفرات شرکت‌کننده در بخش گروهی حداکثر 10 تن است، در بخش گروه‌نوازی، موسیقی بی‌کلام نیز جهت بررسی و حضور در جشنواره پذیرفته می‌شود، گروه‌های موسیقی بومی در این جشنواره جهت اجرای ملودی‌ها می‌توانند از سازهای ایرانی نیز استفاده کنند.

این مسئول با اشاره به اینکه به سرپرستان گروه‌ها تاکید می‌شود که هر نوازنده و یا خواننده و حتی کرال فقط مجاز به شرکت در یک گروه است در غیر این‌صورت منجر به حذف گروه خواهد شد، تصریح کرد: در بخش تک‌نوازی، هر هنرمند تنها مجاز به نوازندگی در یک رشته است و همچنین ذکر این نکته هم ضروری است که تکمیل و ارسال فرم درخواست، تعهدی برای دبیرخانه درباره دعوت از افراد و گروه‌های متقاضی ایجاد نمی‌کند.
دبیر جشنواره موسیقی بومی مازندران با اشاره به اینکه پس از پایان مهلت ارسال آثار، بررسی نمونه آثار ارسالی در شاخه‌های مختلف آغاز و اسامی گروه‌های پذیرفته شده از طریق پایگاه رسمی جشنواره اعلام می‌شود، ادامه داد: متقاضیانی که به مرحله‌ پایانی راه پیدا کردند، تنها مجاز به اجرای قطعه‌ تایید شده‌ ارسالی هستند و پوشیدن لباس محلی در هنگام اجرا الزامی است.
وی گفت: دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن‌ها 01133350703 و رایانامه‌ این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید آماده پاسخگویی به سوالات متقاضیان حضور در جشنواره است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد

حامیان جشنواره