خلاصه­ ای بر نخستین دوره

جشنواره موسیقی بومی لیلِم با هدف ارتقای فرهنگ موسیقی بومی مازندران، شناسایی و جذب استعدادهای ناشناخته ­ی استان، آشناکردن مردم مازندران با موسیقیِ سرزمین ­شان و ایجاد فضایی پویا و بانشاط در استان و گردهم آوردن هنرمندان و هنردوستان در کنار یکدیگر شکل گرفت. طرح اولیه­ ی این جشنواره در زمستان سال 94 توسط شرکت فرهنگی هنری نسیم مهرآوا ارائه شد. سپس با نظرِ شورای سیاست­ گذاری، تاریخ 28 تیر تا یکم مرداد 95 تایید شد.

فراخوانِ جشنواره در نیمه ی اول اردیبهشت توزیع شد و پس از آن نام­­­ نویسی و ثبتِ آثارِ هنرمندان در سه بخشِ تک­نوازی (دوتار، للـه ­وا، سرنا، دسرکوتن، کمانچه­ ی محلی، و لگن)، گروه­نوازی و آوازِ محلی تا نیمه­ ی اول تیرماه در دبیرخانه­ ی جشنواره صورت گرفت. داوریِ اولیه­ به منظورِ انتخاب آثاری که در چارچوبِ معیارهای تعیین شده بودند، صورت گرفت و هنرمندان راه یافته به بخش رقابتیِ جشنواره معرفی شدند.

رقابت­ های جشنواره در صبحِ سه روزِ 28، 29 و 30 تیرماه در سالن هلال­ احمر شهرستان ساری برگزار شد و هنرمندان در بخش ­های نام­برده به رقابت پرداختند. بخش جنبیِ جشنواره که شامل اجرای گروه­های محلیِ درون استان و گروه­ های موسیقیِ نواحی (از استان­ های کردستان، آذربایجان شرقی و گیلان) بود، بعدازظهرِ 29 و 30 مردادماه در محلِ سالن هلال­ احمر، مجتمع دنیای آرزو و به ­صورت همزمان در محلِ رادیو دریای شهر چالوس برای هنردوستان و شهروندانِ ساروی و چالوسی، به­ صورت رایگان به اجرای موسیقی پرداختند.

داوریِ نهایی در روزِ آخرِ رقابت ­ها در محلِ شرکت فرهنگی هنری نسیمِ مهرآوا صورت گرفت و برترین نوازنده ­ها و خواننده­ ها و افراد برتر در هر بخش انتخاب و به دبیرخانه ­ی جشنواره معرفی شدند.

اختتامیه­ ی نخستین جشنواره موسیقی بومیِ لیلِم در روز جمعه 1 مرداد در سالن هلال­ احمر با حضور مدیرکل دفتر موسیقی جناب آقای فرزاد طالبی، معاون سیاسی و امنیتیِ استاندار مازندران و مدیرکل فرهنک و ارشاد اسلامی مازندران جناب آقای جاودانی و آقایان دامادی و یوسف­ نژاد نمایندگان مردم ساری در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. در این مراسم از برترین هنرمندان و هنرمندانِ برتر تجلیل و قدردانی شد. نخستین دوره ­ی این جشنواره با تمامِ ضعف و قوت خود به کار خود پایان داد.