اختتامیه اولین دوره

نخستین جشنواره سراسری موسیقی بومی مازندران لیلِـم، یکم مرداد ماه 95 به کار خود خاتمه داد.

نخستین جشنواره سراسری موسیقی بومی مازندران لیلِـم، دیشب یکم مرداد ماه 95 با حضور هنرمندان برجسته، مسئولین کشوری و استانی و با معرفی نفرات برگزیده و تقدیر از شش استاد برجسته موسیقی بومی مازندران به کار خود پایان داد.
مراسم اختتامیه اولین دوره از این جشنواره با حضور فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر علیرضا یونسی معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران، احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، عباس زارع دبیر جشنواره و محمد غلامی مدیر اجرایی جشنواره و نمایندگان مردم محترم ساری در مجلس شورای اسلامیدر سالن هلال‌احمر شهر ساری برگزار شد.
در ابتدای مراسم بعد از قرائت آیاتی از قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی و خوشامد گویی احد جاودانی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد مازندران، عیرضا یونسی معاون سیاسی اجتماعی استانداری مازندران سخنرانی کرد.
پس از آن محمد غلامی مدیر اجرایی جشنواره و مدیرعامل شرکت فرهنگی و هنری نسیم مهرآوا به‌عنوانی بانی اصلیِ این رویداد مهم فرهنگی به ارائه گزارش از نحوه برگزاری این جشنواره پرداخت. محمد غلامی در سخنرانی خود از انگیزه‌های فعالیت مجموعه مهرآوا و اهداف برگزاری این جشنواره صحبت کرد. وی عنوان کرد: پس از 15 سال فعالیت در امر تولید و نشر آلبوم های موسیقی به این نتیجه رسیدیم که فاصله ی مردم با موسیقی مازندران زیاد شده و همچنین انگیزه در بین جوانان کم شده. هم جوانان علاقه مند به موسیقی خیلی به فراگیری موسیقی بومی رغبت نشان نمی دادند و هم جوانانی که در این زمینه فعال بودند به دلیل اینکه آثارشان دیده نمی شد دچار یاس شده بودند. از این رو با مشورت با اساتید و اهل فن ایده ی برگزاری جشنواره ی موسیقی مازندران شکل گرفت. وی در ادامه از کلیه عواملی که با این جشنواره همکاری کردند قدردانی کرد.
در این مراسم آقای زمان عابدی نوازنده برتر للـه‌وا در بخش نوجوانان به اجرای للـه‌وا پرداخت.
فرزاد طالبی، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دقایقی به سخنرانی پرداخت.
پس از آن بیانیه هیئت داوران توسط محمدابراهیم عالمی قرائت شد.
سپس ، از برگزیدگان بخش انفرادی این جشنواره در رشته‌های للـه‌وا، آواز محلی، دوتار، سرنا، دسرکوتن، لگن و کمانچه محلی تقدیر شد. تجلیل از برگزیدگان به‌صورت برترین نوازنده و نوازندگان برتر صورت گرفت. به برترین فرد در هر رشته، تندیسی با نشان جشنواره‌ی لیلِم و تقدیرنامه به همراه جایزه نقدی؛ و به افراد برتر هر رشته نیز تقدیر نامه و جایزه نقدی اهدا شد.
در ادامه این مراسم از مهندس شاهسوارانی مدیریت مجتمع دنیای آرزو ساری به‌عنوان حامی مالی اصلیِ جشنواره قدردانی شد.
از نکات قابل توجه و ارزشمند این جشنواره، تقدیر از اساتید برجسته عرصه موسیقی بومی مازندران همچون حسین طیبی، محمدرضا اسحاقی، آقاجان فیوج زاده، ابوالحسن خوشرو، احمد محسن‌پور بود.
در پایان، گروه های برتر جشنواره و برترین گروه معرفی شدند. گروه‌های گِل‌وَنگ از بابل به سرپرستی ایوب نوری شیردار، گروه بِچابِچا از سوادکوه، سرپرستی فرزاد یونسی و گروه شِوار از سوادکوه به سرپرستی مجید درخوش به‌عنوان گروه‌های برتر معرفی شدند. برترین گروه نخستین دوره از جشنواره موسیقی بومی مازندران لیلِم، گروه «سیلِم» از آمل به سرپرستی سعدی صادقی بود.
مراسم اختتامیه نخستین جشنواره موسیقی لیلِم با اجرای گروه موسیقی سیلِم به کار خود پایان داد.